IDEJU MĀJA

Pieredzes brauciens uz Somiju

Septembra beigā IDEJU MĀJAS vadītāja piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā Somijā, kas saucās “Rural Study Visit in South-West Finland”.

Tās laikā tika apskatīts kā starptautiskais jaunatnes darbs tiek veikts Somijas dienvidrietumu laukos.

Ko nozīmē starptautiskais jaunatnes darbs?

Starptautiskais jaunatnes darbs ir ERASMUS + programmas projekti, tādi kā jauniešu apmaiņas un Eiropas brīvprātīgais darbs.

Studiju vizīte norisinājās 6 dienas un tās laikā tika iepazīti daudzie varianti kādos var veikt jaunatnes darbu vietējā un starptautiskā līmenī. Vizītes laikā tika parādītas vietas, kas ne visiem var likties pieņemamas un tādas, kas liekas pārspēja visas cerības.

Piemēram, maza sala Vano, kas atrodas Baltijas jūras arhipelāgā, kurā reģistrēti ir tikai 15 iedzīvotāji, bet realitātē dzīvo vel mazāk. Pie mājas ganās aitas, tolete atrodas pāris metru attālumā no mājas un katra dzeramā ūdens pile ir vērtība, jo lai arī viņi dzīvo uz salas, dzeramais ūdens nav pieejams atliku likām. Un tomēr šīs salas iedzīvotāji jau vairākas reizes vasaras laikā ir uzņēmuši brīvprātīgos no citām Eiropas valstīm, kas ir palīdzējuši izveidot pastaigu takas, apzināt vietējos augus, izveidot norādes un vel daudzas citas lietas. Sākotnēji izkāpjot uz salas liekas, ka te nu tiešām nav iespējams atrast ko darīt brīvprātīgajam. Bet ja ir vēlme, tad ir arī iespējas un pat ļoti mazās vietās.

Un jauniešu padome mazā Kemito pašvaldībā, kas strādā roku rokā ar pašvaldības vadību, lai jaunieši justos piederīgi šij vietai. Tā ir vieta kur jaunieši piedalās visās domes sēdēs un dalās ar savu viedokli par pieņemajamiem jautājumiem pašvaldības attīstībā, jo viņi būs tie, kas pēc gadiem atgriezīsies, kas dzīvos šai vietā ko paši būs palīdzējuši būvēt.

Visu šo braucienu nav iespējams nemaz aprakstīt, tur bija jābūt klāt.

Bet trīs svarīgākās mācības ko šis brauciens ir iedevis:

1) Mazajās lauku teritorijā ir savs šarms, aura, kas paver neaptveramas iespējas cilvēku piesaistei un savstarpējai sinerģijai starp divām pusēm- vietējo sabiedrību un ārzemju jauniešiem;

2) Lai veiksmīgi varētu īstenot kādu projektu, tajā jābūt iesaistītām vairākām pusēm un katra viedoklis var sniegt neatsveramu ieguldījumu;

3) Mēs neesam labāki vai sliktāki par citiem, mēs esam savādāki un tāpēc varam dot citas lietas, citas zināšanas apkārtējiem.

 

Rakstu veidoja,

IDEJU MĀJAS vadītāja

Ance Tīmane